Jankowa klasa II Liceum Ogólnształcące

Najfajniejsze forum ever imienia Pidżeja


#1 2007-05-01 19:53:20

zawsze na nie

Podnóżek Twardej

Zarejestrowany: 2007-04-18
Posty: 14
Punktów :   

Statnikowy wzór interpretacji

Pamietacie?  dawał kiedys cos takiego :>  gdyby ktoś dysponowal skanem bądz mozliwoscia jego wykonania, bede wdzieczny.

Offline

 

#2 2007-05-02 15:51:59

Shinyu

Przedsiębiorcza jak Dana B.

2671550
Skąd: Pyrlandia
Zarejestrowany: 2007-04-18
Posty: 150
Punktów :   

Re: Statnikowy wzór interpretacji

Jak pisać analizę i interpretacje wiersza?

Trzeba dokonać wstępnego rozpoznania całości, następnie sformułować wstępną hipotezę interpretacyjną (wstępną hipotezę dotyczącą nadrzędnego sensu utworu). Następnie szukamy odpowiedzi na następujące pytania:

1. Kto do kogo mówi (podmiot liryczny, inaczej „ja” liryczne - adresat wypowiedzi, czyli „ty” liryczne);
2. W jakiej sytuacji (jakie są okoliczności wypowiedzi, sytuacja, rodzaj liryki - bezpośrednia, pośrednia, inwokacyjna);
3. Jaka jest relacja pomiędzy podmiotem a adresatem (odbiorcą) (dystans ja - ty, ja - wy; identyfikacja: my, ja - my)?
4. Jak mówi podmiot liryczny:
- konstrukcja (organizacja) wypowiedzi lirycznej (np. monolog, dialog, wyznanie, apel);
- pozycja „ja” lirycznego (np. dystans, zaangażowanie, humor, ironia);
- gatunek literacki;
- wersyfikacja;
- język wypowiedzi, operacje sensotwórcze (charakterystyczne cechy języka poetyckiego, innowacje frazeologiczne, środki artystyczne, tropy…);
- funkcje wymienionych powyżej rozwiązań (z uwzględnieniem konwencji literackich);
- dominanta kompozycyjna (nadrzędna zasada organizacji tekstu - np. wyliczenie)?
5. Jaki jest sens tytułu, zakończenia i ewentualnie innych miejsc „łatwo zauważalnych”?
6. Jakie konteksty można uznać za pomocne w analizie wiersza? (Należy te konteksty wykorzystać.)

Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania i wykonaniu innych, wskazanych wyżej czynności
trzeba zweryfikować hipotezę interpretacyjną, sformułować tezę (tezy) wynikającą (wynikające) z całości analizy i interpretacji, dokonać ewentualnych wartościowań i ocen. Podczas pisania wypracowania warto używać terminów z zakresu poetyki. Nie należy zapominać o tekście - starać się przywoływać go często i celowo.




Miałam na dysku Nie wrzucam pliku, bo mi Word nie działa


------------------------------------------
Hej, za rok matura! Za rok caaały...

Offline

 

#3 2007-05-05 11:59:07

zawsze na nie

Podnóżek Twardej

Zarejestrowany: 2007-04-18
Posty: 14
Punktów :   

Re: Statnikowy wzór interpretacji

Dzieki wielkie, juz po, a wiersz, poemat, czy czort wie co to było, przerazil mnie juz samą objętościa i aluzjami do Pana Tadeusza wiec sobie odpuscilem

Offline

 

#4 2007-05-05 12:48:35

Shinyu

Przedsiębiorcza jak Dana B.

2671550
Skąd: Pyrlandia
Zarejestrowany: 2007-04-18
Posty: 150
Punktów :   

Re: Statnikowy wzór interpretacji

Ale to podobno była tyra Pana Tadeusza. Mateusz jako jedyny o tym pisał W sumie jeszcze nie zerknęłam co tam na rozszerzonym mieliście.
Ha, ja wiedziałam że dostanę Granicę! To było pewne od drugiej klasy, jak to przerabialiśmy i stwierdziłam że to beznadziejne jest


------------------------------------------
Hej, za rok matura! Za rok caaały...

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl